Home » Rodzina »

Pamietaj abys dzien swiety swiecil

 

Pamiętaj abyś dzień święty świecił

Dziadku!Tak mój wnuczku, o co chodzi Antoszku? Powiedz mi dziadku dlaczego my musimy chodzić do kościoła ? -spytał Antoszek siadając u stóp dziadkowego fotela.

Dziadek kiwnął kilka razy głową , podkręcił sumiaste wąsy i rzekł-Jak Ci już uprzednio mówiłem, Pan Bóg dał nam dziesięć przykazań ,które mówią nam jak mamy żyć, postępować i czynić w swym życiu. Ale tylko przy jednym przykazaniu Bóg postawił słowo pamiętaj,  którego nie postawił przy innych przykazaniach.

Widocznie dlatego,  że to przykazanie jest wyjątkowo ważne i dlatego Bóg mówi do nas „pamiętaj abyś dzień święty święcił”.Dziadku, ale dlaczego dla Niego to jest takie ważne?-spytał Antoszek. Widzę mój wnuczku, że muszę Ci to dokładnie wytłumaczyć bo to jest bardzo ważne i będzie również ważne jak będziesz starszym chłopcem a potem gdy będziesz męższczyzną, założysz własną rodzinę i będziesz miał własne dzieci. Jak myślisz Antoszku kto jest Panem i Dawcą naszego życia?-spytał dziadek z miłością patrząc na wnuka. Antoszek bez zająknięcia odpowiedział-Bóg dziadku, Bóg.

Masz racje mój drogi. Otóż ten Bóg dawca naszego życia ze wszystkich dni które nam ofiarował na pracę i obowiązki wyłączył niektóre dni dla siebie. To znaczy kazał te dni na swoją chwałę poświęcić. Widząc otwarte usta Antoszka gotowe zadać następne pytanie dziadek podniósł rękę i z uśmiechem rzekł-wiem, wiem Antoszku,

że chciałbyś wiedzieć dlaczego. Otóż mój drogi po to kazał te dni poświęcić aby każdy człowiek, to znaczy i ja i Ty też pamiętał, że jest przez Boga stworzony, że od niego ma życie i żeby właśnie tym sposobem odpłacał mu się wdzięcznością. Święcenie dni świętych to jest mój drogi akt wiary w Boga. To jest nasz najświętszy obowiązek. Musisz mój drogi wiedzieć, że  nawet u ludów dzikich czy nawet niewiernych są pewne dni uroczyste poświęcone na chwałę bóstwa. Jak więc widzisz

to prawo wdzięczności jest wyryte w sercach i sumieniach wszystkich ludzi. Te dni są ważne dla Pana Boga ale one są również ważne dla nas, dla naszej duszy. A wiesz ty mój bąku co to jest dusza?-spytał dziadek Antoszka, kiwając się jednostajnie w fotelu. A wiem, właśnie że wiem i nie jestem bąk bo mam już skończone siedem lat.

No dobrze, już dobrze odparł dziadek uśmiechając się szeroko. Dusza to centrum naszej natury człowieczej i decyduje co się w człowieku dzieje i tym samym kieruje naszą wolą. Musisz też wiedzieć że naszą wolą kieruje duch święty który daje nam instrukcje jak żyć w zgodzie z wolą Bożą. Duch Święty daje nam moc i siłę naszej duszy. Bez tej mocy nasza dusza nie może się przeciwstawić wszystkim pokusom, nałogom i złym uczynkom które oddalają nas od Boga. To chyba niedobrze dziadku -stwierdził nieśmiało Antoszek. Oj niedobrze Antoszku niedobrze -przytaknął dziadek i podjął dalej swą przerwaną opowieść. Jesli rozejrzysz się dookoła to zobaczysz, że ludzie żyją wśród pracy, rożnych zabiegów, roztargnień i wszelkich uciech światowych które bardzo pochłaniają ich umysły i serca tak, że czasem zapominają o rzeczy najważniejszej, o zbawieniu swej duszy. Ale Oni muszą pracować żeby mieć pieniądze dziadku—roztropnie stwierdził Antoszek. Ależ ja wiem o tym -kontynuował dalej dziadek. Wie również o tym Bóg który dał nam właśnie te dni uroczyste aby chociaż na moment ludzie oderwali się od swoich codziennych spraw, obowiązków zawodowych, trosk i kłopotów. Aby dusza każdego z nas obarczona rożnymi troskami miała chwile spoczynku czy chwile zastanowienia nad swoim przeznaczeniem. Jak sam widzisz z tego opowiadania wielka to zniewaga dni świętych nie przestrzegać. Zniewaga to w stosunku do Pana Boga ale także i dla własnej duszy. Nie zapomnij tego Antoszku dodał dziadek delikatnie głaszcząc swoją wielką dłonią jasne kędziory na głowie Antoszka.

 

Koniec.

 

Zenon

 
Pamietaj abys dzien swiety swiecil  

Related Posts

  • No Related Posts